Zaznacz stronę

Kaszuby – co to za region? Odpowiedź wydawać by się mogła prosta, jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co to za region. W poniższym wpisie postanowiliśmy trochę przybliżyć Wam Kaszuby.

 

Gdzie znajdują się Kaszuby?

Kaszuby to jeden z regionów kulturowych w Polsce, który mieści się na północy kraju. Region ten jest częścią Pomorza Gdańskiego, gdyż zamieszkują go autochtoniczni Pomorzanie (Kaszubi). Posługują się oni również językiem kaszubskim, który od 2005 roku posiada status języka regionalnego.

Jeżeli chodzi o zasięg terytorialny, to jest to odwieczny spór historyczny. Należy zaznaczyć, że w różnych okresach historycznych granice te się zmieniały.W okresie od VII do XII wieku, obszary pomorskie zamieszkiwały plemiona słowiańskie, określane jako Pomorzanie, Wendowie lub Kaszubi. Obszar ówczesnych Kaszub był zawarty na Pomorzu Zachodnim (ogólnie rzecz biorąc, ówczesne granice wyznaczały: zachodnie okolice Zatoki Gdańskiej (na wschodzie), Odra (na zachodzie), puszcze nad Notecią (na południu), oraz Bałtyk (na północy)). W XIII wieku ziemia zwana Kaszubią, była położona (wg ówczesnych dokumentów) wzdłuż Parsęty(od Kołobrzegu i Koszalina), aż do granicy z Wielkopolską. Źródła XII-XIV wieczne z Pomorza Gdańskiego nie zawierają wzmianek o ludności kaszubskiej. Wynika więc z tego, że w późnym średniowieczu mianem „Kaszuby” określano ziemie położone na zachód od Pomorza Gdańskiego. Wykraczały więc one daleko poza współczesny zasięg ziem kaszubskich (wg dokumentu księcia gdańskiego Świętopełka, w 1248 r. miał on być zaatakowany przez wojska książąt zachodniopomorskich, na których czele stały oddziały kaszubskie), chociaż zasięg językowy kaszubszczyzny mógł obejmować całe Pomorze.

Kultura Kaszubska

Region Kaszub charakteryzuje się jako region o bardzo mocnym przywiązaniu do kultury i tradycji. Z pokolenia na pokolenie, niezmiennie kultywowane są obyczaje ludowe. Własna tożsamość i język sprawiają, że Kaszuby zaliczają się do unikatu w skali kraju.

Haft Kaszubski, należy do jednego z głównych nurtów tradycji tej grupy etnicznej. Stosuje się w nim siedem kolorów. Trzy odcienie niebieskiego (od jasnego błękitu po ciemny szafir) oznaczają niebo, jezioro i morze, zielony – odzwierciedla łąki i lasy,
żółty – symbolizuje słońce, czerwień – reprezentuje miłość do ziemi ojczystej oraz czerń – oddaje trud pracy Kaszubów. Obecnie wzór kaszubski przeżywa prawdziwy renesans i wykorzystywany jest w formie haftu lub malunku na rozmaitych tekstyliach, zdobi ceramikę, drewniane szkatułki, meble, a także drobne przedmioty codziennego użytku.

Najbardziej charakterystycznym elementam Kaszub jest TABAKA. Jest to najbardziej popularna używka, stosowana na Kauszbach, ale i nie tylko. Jest to wyrób z tytoniu z domieszką ziół, kawy, liści mięty czy też nawet bursztyny. Mieszanka taka ma wpływ na smak i zapach tabaki. DO różnych wyrobów dodaje się również odrobiny alkoholu. Dlaczego tabaka jest takim elementem wyróżniającym? Otóż Kaszubi wieżą, że ma ona właściwości lecznicze oraz towarzyskie. Każdą rozmowę rozpoczyna się od wspólnego zażycia tabaki.

Bliskość natury i piękne widoki

Kaszuby można potraktować jako region dziewiczy. Pękno natury, otaczająca przyroda – to doskonałe miejsce spędzenia wolnego czasu. Wiele jezior, lasów i łąk to bogactwo, które jest dostępne dla każdego. Nie trzeba wyjeżdzać do innego kraju, aby spędzić chwile w ciszy i spokoju. Wielką zaletą rejonu Kaszub jest bogata oferta noclegowa. Noclegi na kaszubach to coraz częściej wybierana alternatywa dla większych miejscowości turystycznych. Rejon ten gwarantuje naładowanie swoich baterii na długi czas. Wiele osób, które tutaj bywało stara się powracać tutaj nieustannie